W naszej ofercie

Dążymy do tego by zaspokoić wszystkie Wasze potrzeby. Sprawdź czy znajdziesz coś dla siebie:

Wybierz formę produktu by przefiltrować:

Artykuły

Zależy nam na tym by suplementacja była świadoma, dlatego redagujemy artykuły, które wyjaśnią terminologie oraz opowiedzą więcej o składnikach odżywczych.

Idunna sp. z o.o.

Gdańsk 89-890, ul. Jana Heweliusza 11/811
e-mail: kontaktidunna.pl

Formularz
kontaktowy

Nie miej oporów by wysłać do nas zapytanie korzystając z poniższego formularza.


    Akceptuję Politykę prywatności Serwisu oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Serwis moich danych osobowych zawartych w formularzu w celu udzielenia odpowiedzi na zadane poprzez formularz pytania.

    Dowiedz się czym są witaminy i jak działają na urodę.

    Czym są witaminy? Gdzie je znaleźć i dlaczego są dla nas takie ważne?

    Witaminy to niezwykle istotne dla zdrowia i urody związki organiczne, które poza nielicznymi wyjątkami należy dostarczać do organizmu z zewnątrz. Zbilansowana dieta dostarcza człowiekowi solidną dawkę witamin i minerałów, aczkolwiek nie zawsze w 100% pokrywa nasze zapotrzebowanie na te cenne związki. Niedobory mogą być bardzo groźne, dlatego po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem warto rozważyć suplementację witamin.

    Czym są witaminy?

    Zapewne każdemu doskonale znane jest słowo „witaminy”. Co to tak właściwie jest, nie każdy jest w stanie jednak wytłumaczyć, dlatego postaramy się nieco przybliżyć ten temat. Jeśli chodzi o witaminy, definicja mówi o związkach organicznych, które w niewielkich ilościach są niezbędne do funkcjonowania organizmu. Nie bez znaczenia jest bowiem fakt, że słowo „vita” po łacinie oznacza „życie”. Należy w tym miejscu dodać, że pierwsza witamina została odkryta przez Polaka – to on również wprowadził nazwę „witamina”. Kazimierz Funk to polski biochemik, który odkrył i wyodrębnił witaminę B1, a także prowadził cenne badania dotyczące zawartości witamin w pokarmach, skutków awitaminozy i wykorzystania witamin w celach leczniczych.

    witaminy idunna

    Podział witamin

    Witaminy podzielić można na różne grupy, zależnie od tego, jakie kryterium przyjmiemy. Biorąc pod uwagę ich rozpuszczalność, wyróżnić można:

    Witaminy rozpuszczalne w wodzie – w tej grupie znaleźć można między innymi witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy i witaminę PP), a także witaminę C. Witaminy, które rozpuszczalne są w wodzie, nie są magazynowane w organizmie, co oznacza, że ich nadwyżka usuwana jest z organizmu wraz z moczem. Zapotrzebowanie człowieka na witaminy rozpuszczalne w wodzie jest duże. Związki te mają znaczenie między innymi dla funkcjonowania licznych układów enzymatycznych, choć ich rola jest znacznie szersza, co szczegółowo omówione będzie w dalszej części tekstu.

    Witaminy rozpuszczalne w tłuszczu – w grupie tej znaleźć można witaminy E, A, D, K. Są one magazynowane w tkance tłuszczowej człowieka, co oznacza, że ich wydalanie nie odbywa się tak łatwo, jak wydalanie witamin rozpuszczalnych w wodzie. Witaminy te również są bardzo ważne dla zdrowia i urody, a ich niedobory mogą mieć poważne konsekwencje.

    Witaminy niezbędne dla organizmu

    Rola witamin w organizmie człowieka jest nieoceniona. Nie mają one co prawda funkcji odżywczej, czy też energetycznej, co nie znaczy, że nie są istotne, by nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Skutki niedoborów witamin mogą być bardzo poważne, co tylko podkreśla, jak istotne są one dla naszego organizmu. Oczywiście dzienne zapotrzebowanie na witaminy niezbędne dla organizmu zależne jest między innymi od naszego wieku, płci, aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia. Trudno ponadto wymienić najważniejsze witaminy, gdyż każda z nich, w odpowiednich dawkach, jest niezbędna, byśmy mogli zachować zdrowie i urodę. Witaminy wydawać mogą się bowiem niepozorne, biorąc pod uwagę niewielkie ilości, jakich potrzebujemy na co dzień, jednak są kluczowe, by nasz organizm funkcjonował prawidłowo.

    Witaminy a uroda

    Nie od dziś wiadomo, że zdrowa skóra, włosy i paznokcie wymagają nie tylko pielęgnacji zewnętrznej, ale również tej wewnętrznej, czyli odpowiedniej podaży witamin i minerałów. Wyróżnić można oczywiście pewne wyjątkowe, jeśli chodzi o urodę, witaminy. Na skórę, włosy i paznokcie ogromny wpływ ma między innymi witamina E, C oraz A. Cenną rolą tych antyoksydantów jest neutralizacja wolnych rodników, dzięki czemu spowalniają procesy starzenia się skóry. Biorą one ponadto udział w odbudowie elastyny i kolagenu, dzięki czemu ich przyjmowanie w odpowiednich dawkach zapewnia skórze jędrność i elastyczność.

    By jak najdłużej cieszyć się piękną, zdrową i młodo wyglądającą cerą, warto postawić na witaminy nawilżające skórę od wewnątrz. Tyczy się to również stanu włosów i paznokci, które także potrzebują wsparcia, by zachować zdrowie, blask i siłę. Witamina A na przykład chroni skórę przed przesuszeniem, eliminuje rogowacenie naskórka, redukuje zmarszczki, a także zapewnia skórze ochronę przed uszkodzeniami czy trądzikiem. Witamina E również jest bardzo ważna dla urody, gdyż dodaje skórze promiennego wyglądu, a do tego dodaje energii oraz witalności. Witamina C znana jest natomiast ze swojego wzmacniania ścian naczyń krwionośnych, ponadto jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Niezwykle istotne witaminy na cerę to także witamina D i witaminy z grupy B, w tym szczególnie kwas foliowy i biotyna. Witamina H (biotyna) nie tylko wpływa na stan skóry, ale również zapobiega łysieniu i siwieniu włosów. Ryboflawina także poprawia stan skóry, włosów i paznokci, ponadto bardzo korzystnie wpływa na wzrok.

    Witaminy od Idunna, najlepsza forma w najlepszej cenie

    Gdzie znaleźć witaminy?

    Większość witamin to związki egzogenne, czyli takie, które człowiek musi dostarczać do organizmu w odpowiednich dawkach, w przeciwnym razie będzie narażony na skutki ich niedoboru. Wyjątkiem są niewielkie ilości witaminy D, którą jesteśmy w stanie syntetyzować w skórze przy ekspozycji na słońce. W niewielkich ilościach możemy również liczyć na witaminy z grupy B i witaminę K, które to produkowane są przez mikroflorę jelitową. W zdecydowanej większości musimy jednak z zewnątrz dostarczać do organizmu witaminy. Gdzie występują i w jaki sposób najlepiej je czerpać? Oczywiście najlepiej, by cenne dla zdrowia witaminy dostarczać do organizmu wraz z dietą, jednak nie zawsze jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać.

    Nawet bardzo urozmaicona i zbilansowana dieta może bowiem nie pokrywać w 100% zapotrzebowania na wszystkie cenne witaminy. Problem polega również na tym, że żywność, którą aktualnie kupujemy, pięknie wygląda, ale pod kątem składu jakościowego jest bardzo uboga. Rolnictwo nastawione jest na ilość, nie na jakość produkcji. Owoce i warzywa rosną szybko, ale odbywa się to kosztem ich składu substancji odżywczych. Może być to niebezpieczne, ponieważ skutki niedoborów witamin odbijają się na funkcjonowaniu całego organizmu. Mowa nie tylko o kiepskim samopoczuciu czy gorszym wyglądzie, ale również o poważnych problemach zdrowotnych, dlatego nie wolno tego tematu lekceważyć. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć wraz z pożywieniem odpowiedniej dawki witamin, dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na witaminy w suplementach.

    Powyższy artykuł nie stanowi zaleceń dietetycznych lub lekarskich Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem suplementacji wskazany jest kontakt z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. Suplementy nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i zrównoważonego sposobu żywienia. Celem suplementów jest uzupełnianie ewentualnych niedoborów w diecie. Nie należy stosować w przypadku uczulenia na jakikolwiek ze składników. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych natychmiast należy przerwać stosowanie produktu.