W naszej ofercie

Dążymy do tego by zaspokoić wszystkie Wasze potrzeby. Sprawdź czy znajdziesz coś dla siebie:

Wybierz formę produktu by przefiltrować:

Artykuły

Zależy nam na tym by suplementacja była świadoma, dlatego redagujemy artykuły, które wyjaśnią terminologie oraz opowiedzą więcej o składnikach odżywczych.

Idunna sp. z o.o.

Gdańsk 89-890, ul. Jana Heweliusza 11/811
e-mail: kontaktidunna.pl

Formularz
kontaktowy

Nie miej oporów by wysłać do nas zapytanie korzystając z poniższego formularza.


  Akceptuję Politykę prywatności Serwisu oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Serwis moich danych osobowych zawartych w formularzu w celu udzielenia odpowiedzi na zadane poprzez formularz pytania.

  RWS? Dowiedz się co to znaczy.

  Czym są referencyjne Wartości Spożycia. W tym artykule wyjaśniamy to często spotykane pojęcie.

  RWS – ten tajemniczy skrót towarzyszy nam na opakowaniach większości produktów spożywczych. Czy jednak wszyscy wiemy co oznacza i jak czytać wartości, które są nim opatrzone? W tym artykule wyjaśnimy co oznacza RWS, gdzie możemy go znaleźć i czy liczby, które niesie ze sobą są dla nas przydatne.

  Co to jest RWS?

  Rozwinięciem skrótu RWS jest pojęcie Referencyjne Wartości Spożycia i jak sama nazwa wskazuje, definiują ilości składników odżywczych w danej porcji produktu. Są to oczywiście wartości orientacyjne, ponieważ organizm każdego człowieka, różni się od siebie i nie jesteśmy w stanie uśrednić optymalnego zapotrzebowania dla każdej osoby, każdej płci. Dlatego przyjęte jest, że Referencyjne Wartości Spożycia dotyczą przeciętnej osoby dorosłej, która powinna dziennie dostarczyć swojemu organizmowi 8400 kJ co jest równej 2000 kcal. Wartości RWS są również przeliczane na procent realizacji dziennego zapotrzebowania w dane składniki odżywcze i umieszczane w sąsiedztwie tabeli wartości odżywczych. Procent ten dotyczy 100g produktu lub/oraz określonej i wskazanej przez producenta porcji. Pojęcie RWS zastąpiło dawniej używane określenie GDA, które wyznaczało Wskazane Dzienne Spożycie.

  Referenycjne Wartości Spożycia to wartości oreintacyjne, które mają pomóc nam w świadomym wybieraniu produktów spożywczych.

  W jakim celu stosuje się RWS?

  Liczby zawarte w Referencyjnych Wartościach Spożycia w czytelny sposób ukazują konsumentowi wartości kaloryczne produktu, informują o rozkładzie składników odżywczych. Informacje te pozwalają osobom przywiązującym wagę do racjonalnego odżywiania na kontrolowanie i włączanie konkretnych produktów do swojej diety.
  Tabela RWS nie mówi o składzie produktu, dlatego zalecamy uważne czytanie etykiet produktów, które w swoim “bogatym” składzie zwykle posiadają wiele, często chemicznych substancji wypełniających.
  Więcej o substancjach wypełniających dowiesz się stąd.

  Czym jest % RWS?

  % RWS wraz z pozostałymi informacjami żywieniowymi pomaga konsumentom dostrzec ile w przybliżeniu energii, tłuszczów, cukrów czy soli wraz z konkretnym produktem dostarczą organizmowi w ciągu doby. To wyliczona wartość w formie procentowej, jaką dana porcja realizuje dla przeciętnej osoby dorosłej w ciągu jednej doby. Dla przykładu, Dzienne Referencyjne Wartości Spożycia witaminy D dla przeciętnej osoby dorosłej wynoszą 5 µg. Jeśli dana porcja produktu (weźmy dla przykładu suplement diety) ma w składzie właśnie te 5 µg witaminy D oznacza to że realizuje 100% Referencyjnych Wartości Spożycia tej witaminy.

  Powyższy artykuł nie stanowi zaleceń dietetycznych lub lekarskich Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem suplementacji wskazany jest kontakt z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. Suplementy nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i zrównoważonego sposobu żywienia. Celem suplementów jest uzupełnianie ewentualnych niedoborów w diecie. Nie należy stosować w przypadku uczulenia na jakikolwiek ze składników. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych natychmiast należy przerwać stosowanie produktu.