W naszej ofercie

Dążymy do tego by zaspokoić wszystkie Wasze potrzeby. Sprawdź czy znajdziesz coś dla siebie:

Wybierz formę produktu by przefiltrować:

Artykuły

Zależy nam na tym by suplementacja była świadoma, dlatego redagujemy artykuły, które wyjaśnią terminologie oraz opowiedzą więcej o składnikach odżywczych.

Idunna sp. z o.o.

Gdańsk 89-890, ul. Jana Heweliusza 11/811
e-mail: kontaktidunna.pl

Formularz
kontaktowy

Nie miej oporów by wysłać do nas zapytanie korzystając z poniższego formularza.


    Akceptuję Politykę prywatności Serwisu oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Serwis moich danych osobowych zawartych w formularzu w celu udzielenia odpowiedzi na zadane poprzez formularz pytania.

    Kolagen rybi - czy faktycznie jest tak skuteczny?

    Z kolagenu rybiego powstają kosmetyki i suplementy z najwyższej półki. Czy faktycznie jest tak skuteczny, jak popularny? Dowiedz się czytając artykuł.

    Z kolagenu rybiego powstają kosmetyki i suplementy z najwyższej półki. Nie jest to przypadkowe, gdyż kolagen rybi posiada strukturę helisy, która podobna jest do kolagenu ludzkiego, co czyni ją wysoce przyswajalną i aktywną. O roli kolagenu w organizmie człowieka można mówić bardzo długo – to podstawowe białko budulcowe skóry, które odpowiada za jej młody wygląd, wspierając jej jędrność i elastyczność. Kolagen ma znaczenie ponadto również dla innych struktur organizmu, jednak z wiekiem jego naturalna biosynteza spada, a nasilają to niezdrowe przyzwyczajenia – pomóc może suplementacja kolagenu. Godny zaufania suplement diety z kolagenem znaleźć można wśród produktów marki Idunna. Postawiliśmy właśnie na kolagen rybi – dlaczego?

    Czym jest kolagen i jaką rolę pełni w organizmie człowieka?

    Kolagen to ważne białko, które naturalnie wytwarzane jest w organizmie człowieka. Jest składnikiem tkanki łącznej i odpowiada za spajanie elementów komórkowych, co w konsekwencji prowadzi do powstawania tkanek i narządów. Może stanowić nawet około 30% masy całkowitej wszystkich białek organizmu. Cechą charakterystyczną tego białka jest elastyczność i wytrzymałość – nie bez powodu nazywany jest białkiem młodości. Kolagen tworzący włókna to około 90% masy całościowej znajdującego się w ciele człowieka kolagenu. Jego specyficzna funkcja związana jest bezpośrednio ze strukturą substancji. Kolagen tworzący włókna składa się z trzech łańcuchów polipeptydowych, które zwinięte są spiralnie w helisę oraz otoczone niehelikalnymi fragmentami. Budowa ta jest ważna, by wybrać odpowiedni suplement diety z kolagenem.

    Kolagen intensywnie produkowany jest w organizmach młodych osób. Stanowi, wraz z elastyną, główny budulec skóry, ale i w innych obszarach ciała pełni bardzo ważną rolę. W skórze białka kolagenowe są swoistym rusztowaniem, dzięki któremu jest ona jędrna i odpowiednio napięta. Kolagen ważny jest jednak również dla integralności innych struktur zawartych w ciele człowieka, elastyczności naczyń krwionośnych, a także dla procesu bliznowacenia ran, czy też zapewnienia środowiska reakcjom biochemicznym. Biosynteza kolagenu jest skomplikowanym procesem, podobnie jak jego biodegradacja, a stan skóry zależny jest od tego, w stronę którego procesu szala zostanie przechylona. Do biosyntezy kolagenu konieczne są ponadto inne ważne związki, w tym między innymi enzymy i kofaktory.

    Z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie spowalnia, co da się zauważyć m.in. w postaci utraty jędrności skóry. Na mniej elastycznej skórze pojawiają się zmarszczki, ponadto jest ona wiotka. Mniejsza ilość kolagenu nie jest bez znaczenia również dla stanu włosów i paznokci, ponadto niektóre osoby zaczynają odczuwać bóle w stawach. Do zmniejszenia produkcji kolagenu dodatkowo przyczynia się nieprawidłowa dieta, a szczególnie ta, która obfituje w nadmiar soli i cukru. Dodatkowo niekorzystnie wpływa tu duża ekspozycja na promieniowanie słoneczne, używki, niedobory witaminy C, a także sporty wyczynowe. Pomóc może suplementacja kolagenu, jednak trzeba wiedzieć, na jakie produkty warto postawić.

    Jak uzupełnić kolagen?

    Jak podkreślono wcześniej, produkcja kolagenu w organizmie człowieka zwalnia wraz z wiekiem, ponadto przyczyniają się do niej również czynniki dodatkowe, w tym nieprawidłowa dieta. Na upływające lata człowiek nie ma wpływu, jednak może mieć wpływ na to, jak jego organizm będzie funkcjonował w tym czasie. Można między innymi wpłynąć na ilość kolagenu wytwarzanego w organizmie. W konsekwencji oznacza to, że – wiedząc, jak działać – wpływać można również na kondycję swojej skóry, w tym szczególnie na jej elastyczność, jędrność i sprężystość, które charakterystyczne są dla skóry osób młodych. W jaki sposób można to zrobić?

    • Zadbać o prawidłową dietę, która obfitować będzie w związki istotne dla biosyntezy kolagenu. Uwzględnić w diecie odpowiedni poziom witaminy C, a także witaminy A i witaminy E, nie zapominając również o odpowiedniej dawce flawonoidów i związków krzemu. Postawić na pokarmy, w skład których wchodzą duże ilości kolagenu. Ograniczyć jednocześnie używki i ilość soli oraz cukru w diecie.
    • Postawić na wysokiej jakości suplement diety z kolagenem. Najlepiej wybierać preparaty na bazie kolagenu rybiego, gdyż ten posiada budowę zbliżoną do kolagenu ludzkiego, przez co jest wysoce przyswajalny. Ryby należą do zwierząt rosnących całe życie, a ich skóra musi temu sprostać, więc ma tendencję do szybkiej odnowy, by nadążać za powiększającym się ciałem. Ryby posiadają zwiększoną ilość peptydów sygnałowych, które przyczyniają się do intensyfikacji biosyntezy kolagenu. Suplementując kolagen rybi wraz z peptydami sygnałowymi, można dać organizmowi znak, by nasilił produkcję własnego kolagenu. Suplementacja kolagenu może być wspierana przez dodatkowe substancje – pomocna może być np. witamina C w suplemencie, gdyż ta ma niebagatelne znaczenie dla biosyntezy kolagenu.
    • Postawić na kosmetyki z kolagenem rybim lub rozważyć zabiegi medycyny estetycznej oparte na kolagenie.
    kolagen

    Kolagen wieprzowy a kolagen rybi

    Jeszcze do niedawna bardzo chwalony był kolagen wieprzowy i bydlęcy, jednak okazuje się, że ich budowa pozostawia wiele do życzenia, jeśli chodzi o przyswajalność i aktywność biologiczną w organizmie człowieka. Kolagen wieprzowy jest źródłem aminokwasów niezbędnych do produkcji kolagenu, jednak nie nasili w sposób zadowalający samego procesu biosyntezy tego białka. Jest jednak godna uwagi alternatywa, a mianowicie kolagen rybi, który posiada strukturę helisy, która jest bardzo podobna do kolagenu ludzkiego. Kolagen rybi uznawany jest za najlepsze źródło kolagenu pochodzenia zwierzęcego. Dzięki tak wysokiemu podobieństwu budowy i aktywności biologicznej kolagenu rybiego i kolagenu ludzkiego, jest to szczególnie polecane białko, jeśli chodzi o suplementację kolagenu czy kosmetyki..

    Suplement z kolagenem – jaki wybrać?

    Szczególnie polecany jest kolagen liofilizowany, gdyż w jego składzie znajdują się aktywne peptydy sygnałowe, które przyczyniają się do pobudzania w organizmie biosyntezy włókien kolagenowych. Wybierając suplement diety z kolagenem, warto zwrócić uwagę również na jego skład dodatkowy. Szczególnie korzystnie wpływa dodatek witaminy C, która jest istotna dla produkcji kolagenu. Stawiając na jakość, nie można jednak iść na kompromisy – z tego powodu formuła dobrego suplementu diety z kolagenem powinna być pozbawiona zbędnych ulepszaczy o wątpliwym wpływie na organizm.

    Suplement z kolagenem – jaki wybrać?

    Marka Idunna dla swoich Klientek dobiera produkty o godnym zaufania składzie jakościowym oraz ilościowym. Kolagen rybi w wysokiej dawce znaleźć można w naszym suplemencie diety Krystall, który pozbawiony jest zbędnych wypełniaczy i dodatków. Połączenie wysoko przyswajalnego rybiego kolagenu z witaminą C, która wspiera produkcję naturalnego kolagenu w organizmie człowieka, nie jest przypadkowe. Seria Krystall korzystnie wpływa na stan skóry, przyczyniając się do przywrócenia jej młodego wyglądu, a także jędrności i elastyczności. Suplement diety z kolagenem dostępny jest w formie wygodnych w stosowaniu kapsułek, a także w formie nutrikosmetyku w płynie.

    Powyższy artykuł nie stanowi zaleceń dietetycznych lub lekarskich Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem suplementacji wskazany jest kontakt z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. Suplementy nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i zrównoważonego sposobu żywienia. Celem suplementów jest uzupełnianie ewentualnych niedoborów w diecie. Nie należy stosować w przypadku uczulenia na jakikolwiek ze składników. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych natychmiast należy przerwać stosowanie produktu.