Skóra człowieka to organ, który stanowi barierę między środowiskiem wewnętrznym i zewnętrznym, a oprócz tego pełni wiele istotnych dla organizmu funkcji. Jaka jest budowa i właściwości skóry i jak należy dbać o nią, by uniknąć problemów takich jak przesuszona skóra, tłusta skóra czy pękająca skóra na dłoniach?
Skóra człowieka – skład i budowa
Skóra to bardzo ważny narząd ciała człowieka. Składa się z (licząc od zewnątrz):
- naskórka (funkcja ochronna i rozrodcza),
- skóry właściwej (znajdują się tu receptory i naczynia krwionośne, a także gruczoły i nerwy oraz korzenie włosów),
- tkanki podskórnej (w jej skład wchodzą komórki tłuszczowe, które stanowią izolację przed zmianami temperatury).
Zaburzenia budowy lub funkcjonowania skóry mogą sprawiać, że naszym problemem będzie skóra sucha, skóra tłusta, czy też skóra naczynkowa. Wymagają one odpowiedniej pielęgnacji lub leczenia, w przeciwnym razie nie tylko niekorzystny wygląd będzie naszą bolączką, ale również pojawią się dodatkowe nieprzyjemne dolegliwości jak swędzenie skóry czy pękająca skóra na dłoniach.
Funkcje skóry człowieka
Do najważniejszych zadań skóry należy ochrona wnętrza organizmu przed działaniem czynników zewnętrznych. Skóra chroni nasz organizm nie tylko przed czynnikami mechanicznymi, chemicznymi i termicznymi, ale również przed mikroorganizmami, pozwalając na utrzymanie homeostazy. Funkcje skóry nie kończą się jednak wyłącznie na ochronie. Odbiera ona również bodźce z otoczenia, bierze udział we wchłanianiu substancji czynnych, wydalaniu, termoregulacji, produkcji witaminy D i melaniny, a także magazynuje wodę i tłuszcze.
Właściwości skóry człowieka i najczęstsze problemy ze skórą
Jedną z podstawowych właściwości skóry jest jej zdolność do szybkiej regeneracji. Martwe komórki naskórka regularnie się złuszczają – razem z nimi usuwane są z powierzchni skóry drobnoustroje oraz zanieczyszczenia. Miejsce złuszczonych komórek zajmują nowe. Jeśli mechanizm ten nie działa prawidłowo, problemem może być sucha skóra. Taka nadmiernie przesuszona skóra zbyt mocno się złuszcza. Dolegliwości z tym związane to np. pieczenie lub swędzenie skóry, a nawet jej uszkodzenia, czego przykładem może być np. pękająca skóra na dłoniach. Również wszelkie inne zmiany w wyglądzie skóry mogą świadczyć o jej niewłaściwej budowie lub nieprawidłowym funkcjonowaniu, czego przykładem może być skóratłusta (nadmierna aktywność gruczołów łojowych) lub skóra naczynkowa (płytko unaczyniona skóra z mało elastycznymi naczyniami krwionośnymi).
Jak dbać o skórę?
Skóra człowieka zmienia się wraz z wiekiem. Jej stan zależy jednak nie tylko od wieku, ale również indywidualnych predyspozycji i odpowiedniej pielęgnacji. Skóra naczynkowa wymaga np. zupełnie innego traktowania niż skóra tłusta czy skóra sucha. Bez odpowiedniej pielęgnacji skóra nie będzie spełniać w 100% swojej roli, ponadto może chorować. Przykładem może być brak nawilżenia. Sucha skóra, która nie będzie traktowana w odpowiedni sposób, może być dużym problemem. Przesuszona skóra to bowiem nie tylko nieprzyjemne swędzenie skóry, ale również wiele poważniejszych dolegliwości, jak np. pękająca skóra na dłoniach.
Dieta bogata w witaminy i składniki odżywcze to dobry kierunek. Nie należy, jednak zapominać o suplementacji, która wspomoże Twoją skórę.
Oczywiście podstawą jest dobranie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji, jednak to zdecydowanie za mało. Wiele osób zapomina, że pielęgnacja skóry to nie tylko dbanie o nią od zewnątrz, ale również od wewnątrz. Istotna jest tutaj szczególnie prawidłowa dieta, która będzie bogata w witaminy i składniki odżywcze, a także prawidłowe nawodnienie organizmu oraz w razie potrzeby dodatkowa suplementacja.